غذای فضانوردان چیست و آنها در فضا چگونه غذا می خورند

شرایط غذا در فضا

غذای فضانوردان چیست و آنها در فضا چگونه غذا می خورند

غذای فضانوردان چیست و آنها در فضا چگونه غذا می خورند

از موارد مهمی که مورد توجه است غذای فضانوردان است که شرایط خاص خود را دارد و نوع غذای آنها با تغذیه بر روی زمین متفاوت بوده و همچنین از مواد خاصی تشکیل شده است.برای آشنایی با نوع تغذیه فضانوردان تا انتهای مقاله با مجله علمی آندرو مدا مگ همراه باشید.

فضانوردان در فضا چه می خورند؟

فضانوردان در فضا چه می خورند؟ تغذیه اساس سلامت انسان است. در میان پانزده رشته ای که ناسا با آنها سرو کار دارد، تغذیه وجود دارد.

این رشته موضوع تحقیقات علمی است زیرا یک تغذیه نامناسب احتمالاً سلامت خدمه و موفقیت در مأموریت را به خطر می اندازد. کیفیت غذای مصرفی در فضا از زمان اولین ماموریت های فضایی بهبود یافته است. ایمنی در فضا و نگه داشتن فضانوردان در شرایط مطلوب از اولویت هایی است که باید از مواد غذایی موجود در آن استفاده شود.

حفظ سلامت فضانوردان به کمک انواع مواد مغذی بستگی دارد. مشکل غذایی بسیار شایسته توجه ویژه است و مشکلات لجستیکی (ذخیره سازی) ، بهداشتی (نگهداری غذا) ، تغذیه ای (نیازها را پوشش می دهد) و ، روانی – اجتماعی (لذت و مشارکت) را با هم جمع می کند.  عملکرد نسبت به عمل غذا خوردن در سه عملکرد مختلف (بیولوژیکی ، روانشناختی و جامعه شناختی) برای تعادل جسمی بلکه روانی اعضای خدمه ضروری است.

بخش خوبی از زندگی اجتماعی روی زمین در وعده های غذایی خلاصه می شود. به همین ترتیب در فضا ، غذا نیز باید در ایجاد فضای رابطه ای استراحت و به اشتراک گذاری نقش داشته باشد. آنها برای تضمین انسجام تیم و شرکت در تعادل روانی فضانوردان ، اگر همه وعده ها نباشد ، حداقل یک وعده غذایی در روز پیدا می کنند و به اشتراک می گذارند. اما روش غذا خوردن در فضا مانند زمین نیست.

در گذشته ، كاشفان فضایی غذای لوله ای ، قرص های جویدنی ، مایه بی مزه و غذای مکعبی سرد و کم آب را می بلعیدند. اما به تدریج همه چیز از یوری گاگارین تا اولین قدم های ماه بهبود یافته است. برخی مانند خدمه آپولو می توانند از آب گرم موجود در فضاپیما بهره مند شوند. سپس فضای مورد نیاز از لوله خمیری غیر اشتها آور به غذاهای خوش طعم تهیه شده توسط آشپزهای ستاره دار بزرگ تغییر شکل داد. فضانوردان در فضا چه می خورند؟ وعده های غذایی تصفیه شده ای در ایستگاه MIR در سال 1996 وجود داشته است. آژانس فضایی اروپا (ESA) برای تهیه غذاهای با کیفیت فضایی با آشپزهای اروپایی همکاری می کند. ایجاد طیف کاملی از وعده های غذایی خوش طعم ، متعادل و رژیمی به لطف همکاری CNES ، آژانس فضایی فرانسه ، ESA و ADF (تشکیلات Alain Ducasse) امکان پذیر شد. غذای روزانه موجود در ایستگاه فضایی بین المللی حتی اگر همه کارها برای جلوگیری از بی حرمتی و یکنواختی انجام شود ، سلطه آمریکایی-روسی را در اختیار دارد. مراسم استثنایی مانند تولد با غذاهای مخصوص  نیز مورد احترام ویاد بود قرار میگیرد

بین یک تا دو سال قبل از پرواز به فضا ، فضانوردان مأمور دعوت می شوند که بیشتر غذاها را بچشند و باید یادداشتی اختصاص دهند که به آنها این امکان را بدهد تا در زمان مناسب آنچه را دوست دارند و چه دوست ندارند بیابند و انتخاب خود را چند ماه قبل انجام دهند. اما فضانوردان این امکان را دارند که چند محصول را جایگزین کنند تا سلیقه خود را برآورده کنند و حتی خودشان همه فهرست های خود را نیز بدست آوردند وبسازند

با توجه به آنچه فضانوردان در فضا می خورند ، متخصصان تغذیه موظفند این منوهای اصلاح شده را ارزیابی کنند تا تعادل غذایی را با کل انرژی دریافتی و پوشش نیازهای مغذی ، ویتامین ها و مواد معدنی بررسی کنند. در مورد امنیت بهداشت ، کمبود آب و سترون سازی  دو روش اصلی برای حفظ مواد غذایی است.

ظروف به طور عمده  جز بخش هایی است  که در این فهرست های رسمی حضور دارند به صورت یخ زده خشک می شوند. از جمله چیزهای دیگری که می توان از ظروف تثبیت کننده حرارت یا ظروف پخته شده در چاشنی که دارای ماندگاری حداقل دو سال هستند و در کیسه های آلومینیومی ضخیم که فقط باید داخل کوره(اجاق گاز) قرار گیرند ، وجود دارد. از طرف دیگر در این حالت ، غذایی آماده برای خوردن وجود دارد بدون اینکه آن را بپزید یا در آب فرو کنید این مورد برای  غلات ، کلوچه ها ، میوه های خشک ، آب نبات و خوراکی ها است.

به دلایل ایمنی ، مقدار وعده های غذایی اضافی در  فضاپیما  وجود دارد که می تواند به هر یک از فضانوردان خدمه روزانه دو هزار کالری در طی چند روز تأمین کند. غذا در دمای اتاق ذخیره می شود. سهام موجود در کشتی باید از نظر حجم و همچنین از نظر وزنی به حداقل کاهش یابد. برای اقامت طولانی تر ، فضاپیما در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) لنگر می اندازد تا از آن با سوخت یا غذا سوخت گیری کند و در نتیجه محصولات تازه ارسال می کند. فضانوردان ISS می توانند بلدرچین ، مرغ سرخ شده به سبک تایلندی ، گل کلم در پوره جوز هندی ظریف یا پودینگ برنج با میوه های شیرین بخورند. وعده های غذایی حدود سه هفته قبل از عزیمت در کمدهای بزرگ نگهداری می شوند و به ترتیب آنها را میل می نمایند. قفسه های گفته شده فقط دو تا سه روز قبل از راه اندازی روی بخش اصلی نصب میگردند

فضانوردان هرکدام دارای رنگی خاص هستند که انتخاب آنها از مواد غذایی و تجهیزات را مشخص می کند. جلوی کمد دارای برچسبی است که حاوی محتوای آن است. خدمه همچنین دارای “کمد غذای تازه” هستند که برخلاف گذشته ، اکنون امکان ذخیره مواد غذایی را به دلخواه خود فراهم می کند ، که بدیهی است باید توسط آژانس فضایی که گواهی بهداشت صادر می کند ، بررسی شود. نوشیدنی های متنوعی نیز وجود دارد ، شیرین یا  غیر شیرین  ، از جمله آب میوه ، شربت آبلیمو  ، قهوه سیاه ، کافه اوله ، چای ، دم کرده هایی که با آبرسانی مجدد بازسازی شده و با کاه قابل نوشیدن هستند. مشروبات الکلی در این بخش ممنوع مگر مواردی که استثنا باشد

ظروف فضایی ظروف آشنا و اشتها آور است. بعضی از آنها به سرعت در مدارزمین  آماده می شوند و برای فضانوردان خوشایند است. ریتم وعده های غذایی همانند زمین با یک صبحانه ، یک ناهار و یک شام با امکان میان وعده بین دو وعده خوب است است. اگر فضانوردان از کاه برای مواد غذایی مایع استفاده کنند ، از چنگال ، چاقو و قاشق همانند زمین استفاده می شود. امروزه زباله ها در محفظه ای که به همین مناسبت تهیه شده متراکم و ذخیره می شود ، سپس به زمین آورده می شوند یا در جو می سوزند.

سینی ها و ظروف به طور منظم تمیز می شوند. این مواد غذایی در بسته هایی وجود دارد تا در محیطی با وزن کوچک پراکنده نشود زیرا برای ابزارهای موجود در هواپیما و سلامت افراد موجود در ISS خطرناک است. آزمایشات حفاظت و آنالیزهای میکروبیولوژیکی توسط متخصصین بهداشت روی  انجام می شود. فضانوردان از سینی های غذا به عنوان بشقاب استفاده می کنند.

حس بویایی دیگر یکبار در فضا یکسان نیست. طعم ها کمتر رنگ بوی خودشان را داراهستند و یا گاهی اوقات تغییر شکل می دهند. در نتیجه ، ظروف باید بسیار شور و تند باشند تا در آنجا خوب استفاده شوند غذاهای فضایی به این مهم توجه دارند تا وعده غذایی فضا  به درستی نیازهای فیزیولوژیکی و روانی را برآورده کند.

سرانجام ، در مورد آنچه فضانوردان در فضا می خورند ، مورد سایر اجرام آسمانی ویژه است. برای غذای مریخ ، تغذیه فضانوردان مشکل خواهد بود. بنابراین ، اعزام منظم فضاپیما های تامین غذا گزینه واقع بینانه ای نیست. ضمن بازیافت زباله و آب ، یک مزرعه فضایی که به شما اجازه تولید محصولات مصرفی را می دهد ، پیش بینی شده است. تحقیقات توسط آژانس فضایی اروپا برای تعیین آنچه می توان کشت کرد و بررسی امکان یک اکوسیستم خودمختار آغاز شده است. این تکنیک ها ، که بنابراین برای فضا توسعه می یابند ، می توانند در زمین استفاده شوند و می توانند نتایج اساسی در محیطی که منابع در حال کاهش است و جمعیت در حال افزایش است، داشته باشند.

از طريق آندرومدا مگ
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.