بمب هیدروژنی چیست؟

نوعی بمب هسته ای

بمب هیدروژنی چیست؟

بمب هیدروژنی چیست؟

بمب هیدروژنی یا بمب H یا بمب گرما هسته ای، سلاحی که قدرت انفجاری عظیم آن از همجوشی هسته ای ایزوتوپ های هیدروژن ایجاد می شود. دمای بالای مورد نیاز برای واکنش همجوشی با انفجار یک بمب اتمی (که انرژی خود را از شکافت هسته ای می گیرد) ایجاد می شود. برای خواندن ادامه مقاله با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

انفجار بمب انفجاری تولید می‌کند که می‌تواند سازه‌ها را در شعاع چند مایلی ویران کند، نور سفید شدیدی که می‌تواند باعث کوری شود، و گرمای شدیدی برای برانگیختن طوفان‌های آتش‌سوزی ایجاد می‌کند. همچنین ریزش های رادیواکتیو ایجاد می کند که می تواند موجودات زنده را مسموم کند و هوا، آب و خاک را آلوده کند. بمب‌های هیدروژنی، که ممکن است هزاران بار قوی‌تر از بمب‌های اتمی باشند، می‌توانند به اندازه‌ای کوچک ساخته شوند که در سرجنگی موشک‌های بالستیک یا حتی در یک پوسته توپخانه جا شوند. ادوارد تلر و دیگر دانشمندان آمریکایی اولین بمب H را ساختند و آن را در جزیره مرجانی Enewetak آزمایش کردند (1 نوامبر 1952). اتحاد جماهیر شوروی اولین بار در سال 1953 یک بمب H-بمب را آزمایش کرد و پس از آن بریتانیا (1957)، چین (1967) و فرانسه (1968) آزمایش کردند. بیشتر تسلیحات هسته ای مدرن از همجوشی و شکافت استفاده می کنند.

تفاوت بین بمب گرما هسته ای و بمب اتمی چیست؟

تفاوت اساسی یک بمب گرما هسته ای با بمب اتمی در این است که از انرژی آزاد شده هنگام ترکیب شدن دو هسته اتمی سبک برای تشکیل یک هسته سنگین تر استفاده می کند. در مقابل، یک بمب اتمی از انرژی آزاد شده در هنگام شکافتن یا شکافت هسته اتمی به دو هسته سبک تر استفاده می کند.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.