ابن هیثم که بود و چه کرد؟

منجم و ریاضیدان عرب

ابن هیثم که بود و چه کرد؟

ابن هیثم، لاتین شده به الحازن، به طور کامل، ابوعلی الحسن بن هیثم، (متولد حدود ۹۶۵، بصره، عراق – درگذشت حدود ۱۰۴۰، قاهره، مصر)، ریاضیدان و منجمی که سهم قابل توجهی در اصول اپتیک و استفاده از آزمایشات علمی در این خصوص را داشت. برای مطالعه کامل مقاله با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

زندگی

داستان های متناقضی در مورد زندگی ابن هیثم، به ویژه در مورد طرح او برای تنظیم رود نیل نقل می شود. در یک روایت که توسط مورخ ابن قفطی (متوفی 1248) نقل شده است، ابن هیثم توسط حکیم (حکومت 996-1021؛ همچنین معروف به “خلیفه دیوانه”) به مصر دعوت شد تا ادعای خود را نشان دهد. او می توانست رود نیل را تنظیم کند. با این حال، ابن هیثم پس از شناسایی شخصی در نزدیکی مرز جنوبی مصر، به ناتوانی خود در مهندسی چنین پروژه ای اعتراف کرد. ابن هیثم اگرچه هنوز از سوی خلیفه منصب رسمی داشت، اما از جان خود بیمناک شد، از این رو خود را به دیوانگی زد و تا پایان خلافت حکیم در خانه خود محبوس شد. ابن قفطی همچنین گزارش می دهد که ابن هیثم سپس عمدتاً از طریق نسخه برداری از نسخه های خطی در مصر امرار معاش می کرد. در واقع او مدعی شد که نسخه ای خطی به خط ابن هیثم از سال 1040 در اختیار دارد.

سه فهرست از نوشته های ابن هیثم وجود دارد که اولین آنها همراه با زندگینامه او (1027) است که مجموعاً تقریباً 100 اثر را برمی شمارد. اخیراً به طور قابل قبولی استدلال شده است که دو ابن هیثم وجود داشته است: الحسن بن الحسن، ریاضیدانی که در زمینه نورشناسی می‌نوشت، و محمد بن الحسن، منجم-فیلسوفی که زندگی‌نامه و آثاری را در این کتاب در لیست های اول و دوم نوشته است.

کارهای عمده

مهمترین اثر ابن هیثم، کتاب المناحیر (نوری) است. اگرچه تا حدودی از اپتیک قرن دوم بعد از میلاد بطلمیوس تأثیر پذیرفته است، اما حاوی مدل صحیح بینایی است: دریافت غیرفعال پرتوهای نور منعکس شده از اشیاء توسط چشم، نه تابش فعال پرتوهای نور از چشم در این خصوص را شامل می شود. او  این آزمایش را با استدلال ریاضی ترکیب می کند، حتی اگر به طور کلی برای اعتبار سنجی به جای کشف استفاده شود. این کار شامل فرمول بندی کاملی از قوانین بازتاب و بررسی دقیق انکسار، از جمله آزمایش های مربوط به زوایای فرود و انحراف است. انکسار به درستی با حرکت کندتر نور در محیط های متراکم تر توضیح داده می شود. این اثر همچنین حاوی “مسئله آلهازن” است – برای تعیین نقطه انعکاس از یک صفحه یا سطح منحنی، با توجه به مرکز چشم و نقطه مشاهده شده – که با استفاده از مقاطع مخروطی بیان و حل شده است. از دیگر آثار نوری می‌توان به حوض القمر (بر نور ماه)، الحله و قوزقوزه (روی هاله و رنگین کمان)، صوت الکوسف (در شکل ماه گرفتگی) اشاره کرد. ؛ که شامل بحثی در مورد دوربین مبهم) و الحوع («گفتاری در باب نور») است.

ابن هیثم در کتاب «حل اشکالات عناصر اقلیدس»، موارد خاصی از قضایای اقلیدس را بررسی کرد، ساخت‌های جایگزین ارائه کرد و برخی از براهین غیرمستقیم را با براهین مستقیم جایگزین کرد. او مطالعه گسترده‌ای در مورد خطوط موازی در شرح المصادرات کتاب اقلیدس («تفسیر بر مقدمات عناصر اقلیدس») انجام داد و به جای تعریف اقلیدس از خطوطی که هرگز به هم نمی‌رسند، رفتار موازی‌ها را بر خطوط هم‌فاصله قرار داد. مقالة فی تمام کتاب المخروطات («تکمیل مخروط‌ها») تلاشی برای بازسازی هشتمین کتاب گمشده مخروط‌های آپولونیوس (حدود 200 ق.م) است. از دیگر آثار ریاضی او، رساله‌هایی در مورد مساحت فیگورهای هلالی شکل و حجم یک سهمی چرخشی (که با چرخش سهمی حول محور آن شکل گرفته است) است.

معروف‌ترین اثر نجومی ابن هیثم «حیات‌العلام» است که در آن توصیفی غیرفنی از چگونگی درک مدل‌های ریاضی انتزاعی المجست بطلمیوس با توجه به فلسفه طبیعی او ارائه می‌کند. زمان. در حالی که این اثر اولیه تلویحاً مدل‌های بطلمیوس را می‌پذیرد، اثر متأخر، «الشکوک ألا بطلمیوس» («تردید در مورد بطلمیوس»)، به همراه فرضیه‌ها و اپتیک سیاره‌ای بطلمیوس، آلماژست را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

نفوذ

به نظر می رسد که بزرگترین اثر ابن هیثم، «اپتیک»، در شرق مورد غفلت قرار گرفته است تا زمانی که ریاضیدان کمال الدین ابوالحسن محمد بن الحسن الفارسی (متوفی 1320) بر آن شرح داده است. ترجمه لاتینی آن – گاهی تحت اللفظی و گاهی تفسیری – توسط محققی ناشناس، احتمالاً در اوایل قرن سیزدهم، انجام شد. این اثر نه تنها بر متفکران قرن سیزدهم مانند راجر بیکن بلکه بر دانشمندان بعدی مانند ستاره شناس یوهانس کپلر (1571-1630) تأثیر زیادی گذاشت. چندین ترجمه لاتین از «پیکربندی جهان» وجود داشت، کتابی که بر گئورگ پئورباخ (61-1423) در میان دیگران تأثیر گذاشت. در میان ترجمه‌های لاتین آثار ابن هیثم توسط جرارد کرمونا (حدود 1114-87) رساله‌ای در باب سپیده‌دم و گرگ و میش Liber de crepusculis است که دیگر به ابن هیثم نسبت داده نمی‌شود.

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.