چارلز هارد تاونز که بود و چه کرد؟

فیزیکدان آمریکایی

چارلز هارد تاونز که بود و چه کرد؟

چارلز هارد تاونز، (زاده 28 ژوئیه 1915، گرین ویل، کارولینای جنوبی، ایالات متحده – درگذشت 27 ژانویه 2015، اوکلند، کالیفرنیا)، فیزیکدان آمریکایی، برنده مشترک (با فیزیکدانان شوروی الکساندر ام. پروخوروف و نیکولای جی باسوف) جایزه نوبل فیزیک در سال 1964 برای نقش او در اختراع میزر و لیزر بسیار اهمیت داشت. برای خواندن ادامه مقاله با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

تاونز در دانشگاه فورمن (B.A.، B.S.، 1935)، دانشگاه دوک (M.A.، 1937)، و موسسه فناوری کالیفرنیا (Ph.D.، 1939) تحصیل کرد. در سال 1939 به کادر فنی Bell Telephone Laboratories، Inc پیوست و تا سال 1948 در آنجا مشغول به کار شد و در آن زمان به هیئت علمی دانشگاه کلمبیا پیوست. سه سال بعد او ایده استفاده از مولکول‌های آمونیاک را برای تقویت تشعشعات مایکروویو به ذهنش خطور کرد. تاونز و دو دانشجواولین دستگاه از این دست را در دسامبر 1953 تکمیل کردند و نام میزر را به آن دادند که مخفف عبارت “تقویت امواج مایکروویو با انتشار تششعات تحریک شده” است. در سال 1958 تاونز و ال. شاولو نشان دادند که امکان ساخت دستگاه مشابه با استفاده از نور – یعنی لیزر – وجود دارد.

از سال 1959 تا 1961 تاونز به عنوان معاون رئیس و مدیر تحقیقات مؤسسه تحلیل های دفاعی در واشنگتن دی سی خدمت کرد و سپس به عنوان پروفسور و استاد فیزیک در مؤسسه فناوری ماساچوست در کمبریج منصوب شد. در سال 1967 او در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، استاد شد، جایی که او یک برنامه رادیویی و نجوم مادون قرمز را آغاز کرد که منجر به کشف مولکول‌های پیچیده (آمونیاک و آب) در محیط بین ستاره‌ای شد. وی در سال 1986 به مقام استادی ممتاز رسید.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.