امیل فیشر کیست؟

شیمیدان آلمانی

امیل فیشر کیست؟

امیل فیشر، به طور کامل ایمل هرمان فیشر، (متولد 9 اکتبر 1852، یوسکیرخن، پروس [آلمانی] – درگذشت 15 ژوئیه 1919، برلین، آلمان)، شیمیدان آلمانی که جایزه نوبل شیمی در سال 1902 را به رسمیت شناخت. از تحقیقات او در مورد قند و گروه پورین مواد بود. برای مطالعه کامل با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

تحصیلات و شغل اولیه

فیشر هشتمین فرزند و تنها پسر بازمانده لورنتس فیشر و جولی فیشر بود. لورنتس فیشر یک تاجر و کارآفرین محلی بود. امیل فیشر شیمی را در دانشگاه بن تحصیل کرد و در آنجا در سخنرانی های آگوست ککوله شرکت کرد، اما از آموزش عملی شیمی تجزیه در مدرسه ناامید شد. او با پسر عمویش اتو فیشر در سال 1872 به دانشگاه استراسبورگ منتقل شد، جایی که آدولف فون بایر اخیراً به عنوان مدیر مؤسسه شیمی منصوب شده بود. فیشر در سال 1874 دکترای خود را زیر نظر بایر دریافت کرد و بایر فیشر را به عنوان دستیار خصوصی در آزمایشگاه تحقیقاتی خود انتخاب کرد. بایر هنگامی که در سال 1875 به دانشگاه مونیخ نقل مکان کرد، فیشر را به عنوان دستیار حفظ کرد و به زودی فیشر را برای سمت دانشیار مسئول بخش تحلیلی توصیه کرد. فیشر در استراسبورگ و مونیخ به سرعت به عنوان یک شیمیدان آلی عالی شهرت یافت. او ترکیب فنیل هیدرازین را در سال 1875 کشف کرد و با پسر عمویش اتو ساختار رنگ‌های روزانیلین را که قبلاً توسط شیمی‌دان آلمانی آگوست ویلهلم فون هافمن کشف شده بود، ایجاد کرد. فیشر بر اساس کارش در شیمی آلی، به عنوان مدیر مؤسسه‌های شیمیایی دانشگاه‌های استانی باواریا ارلانگن (1882) و وورزبورگ (1885) منصوب شد.

تحقیق در مورد پورین و قند

فیشر پس از ترک آزمایشگاه بایر، از روش‌های شیمیایی کلاسیک شیمی آلی برای ایجاد ساختار ترکیبات بیولوژیکی مانند قندها، پورین‌ها و پروتئین‌ها استفاده کرد. فیشر در سال 1882 تحقیق بر روی پورین ها را آغاز کرد و طی 17 سال بعد نشان داد که اسید اوریک، گزانتین، کافئین و سایر ترکیبات طبیعی همگی مربوط به یک پایه حاوی نیتروژن با ساختار دو حلقه ای هستند که او آن را پورین نامید.

در سال 1884 فیشر یک مطالعه طولانی را برای ایجاد ساختار شیمیایی و پیکربندی قندهای ایزومر شناخته شده – گلوکز، گالاکتوز، فروکتوز و سوربوز – با هدف تعیین منبع ایزومری آنها آغاز کرد. کلید این مطالعه واکنش قندها با فنیل هیدرازین بود. خود قندها برای خالص سازی و مشخص کردن آنها مشکل بود، اما آنها با فنیل هیدرازین (یک ترکیب آلی که معمولاً در سنتز ایندول استفاده می شود) واکنش نشان دادند تا اوازون هایی تولید کنند که ترکیباتی بسیار کریستالی هستند و به راحتی خالص می شوند. فیشر به زودی متوجه شد که این قندها ایزومرهای فضایی هستند و می توانند با استفاده از نظریه اتم کربن چهار وجهی، که اولین بار در سال 1874 توسط شیمیدان هلندی Jacobus Henricus van’t Hoff ارائه شد، متمایز شوند. فیشر تشخیص داد که ایزومرهای شناخته شده گلوکز تنها 4 ایزومر از 16 ایزومر فضایی ممکن پیش بینی شده توسط نظریه ون هاف را نشان می دهند. فیشر با استفاده از مشتقات اوازون و تکنیک‌های مصنوعی برای قندها که توسط شیمی‌دانان آلمانی برنهارد تولنز و هاینریش کیلیانی توسعه داده شد، نه تنها توانست ایزومرهای شناخته‌شده را متمایز کند، بلکه ۹ ایزومر پیش‌بینی‌شده را نیز سنتز کند.

تحقیق در مورد آنزیم و پروتئین

فیشر در سال 1892، عمدتاً بر اساس مطالعات گسترده‌اش در مورد قندها و پورین‌ها، به جای هافمن به عنوان استاد شیمی در دانشگاه برلین، که در آن زمان بزرگترین و معتبرترین مؤسسه شیمیایی در آلمان بود، انتخاب شد. تحت مدیریت او، مؤسسه شیمی در برلین به یکی از پررونق ترین مکان ها برای تمام زمینه های شیمی در جهان تبدیل شد. او تحقیقات صدها دانش آموز و دانش آموز را از اروپا، آمریکای شمالی و ژاپن هدایت کرد.

در برلین، تحقیقات فیشر به مطالعه آنزیم ها و پروتئین ها رفت. مطالعه گسترده فیشر در مورد قندها شامل بررسی هضم آنها توسط مخمر بود و او دریافت که از استریو ایزومرهای شناخته شده گلوکز، تنها تعداد کمی از آنها قادر به هضم توسط آنزیم های موجود در مخمر هستند. از آنجایی که این ایزومرها تنها از نظر ویژگی های فضایی با هم تفاوت داشتند، فیشر نتیجه گرفت که آنزیم موجود در مخمر نیز باید جهت گیری فضایی خاصی برای دریافت مولکول قند و واکنش با آن داشته باشد.

بنابراین، فیشر در ایجاد ساختار شیمیایی آنزیم ها و پروتئین ها نیز مشارکت داشت. پروتئین‌ها از اسیدهای آمینه تشکیل شده‌اند، اما فیشر به طور خاص پیشنهاد کرد که اسیدهای آمینه موجود در پروتئین‌ها توسط پیوندهای آمیدی به هم مرتبط می‌شوند که توسط فیشر پیوند پپتیدی نامیده می‌شود. زنجیره های بلندی از اسیدهای آمینه توسط پیوندهای پپتیدی برای ساختن مواد پروتئینی به هم متصل می شوند. در سال 1907 او پلی پپتیدی با 18 اسید آمینه ساخت و نشان داد که می تواند توسط آنزیم ها به همان روشی که یک پروتئین طبیعی است تجزیه شود.

افتخارات و سالهای پایانی

فیشر بر اساس کارش در پورین ها و قندها، دومین جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد، اولین شیمیدان آلی که این افتخار را دریافت کرد. فیشر در برلین در ترویج علم شیمی و علم در آلمان نیز فعال شد. او در تأسیس انجمن ویلهلم و مؤسسات مرتبط با آن برای شیمی و فیزیک در سال 1911 نقش مهمی داشت و در سازماندهی تولید مواد شیمیایی در آلمان در طول جنگ جهانی اول شرکت داشت. به دلیل هزینه های انسانی و مادی جنگ به افسردگی مبتلا شد. (از جمله از دست دادن دو پسر از سه پسرش)، و همچنین با تشخیص سرطان روده، ظاهراً در سال 1919 خودکشی کرد.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.