علت تاریکی آسمان شب و بررسی دلایل علمی آن

چرا شب آسمان تاریک است

علت تاریکی آسمان شب و بررسی دلایل علمی آن

علت تاریکی آسمان شب و بررسی دلایل علمی آن

برای علت تاریکی آسمان شب باید بگوییم که نور ماورا بنفش کوتاهتر با طول موج نیز به محدوده مرئی منتقل می شود که این اتفاق نمی افتد.برای مطالعه کامل مقاله تا انتها با مجله علمی آندرومدا مگ همراه باشید.

چرا آسمان شب تاریک است؟

ما ستاره ها را در اطراف خود می بینیم، پس چرا نور ترکیبی آنها جمع نمی شود تا آسمان شب ما وفضای اطراف را روشن نماید. هاینریش ویلهلم اولبرز ، فیزیکدان آلمانی همین معما را در سال 1823 چنین بیان کرد: اگر اندازه جهان بی نهایت باشد، و ستاره ها (یا کهکشان ها) در سراسر این جهان بیکران توزیع شده باشند، پس مطمئناً ما در نهایت ستاره ای را به هر جهتی که نگاه کنیم می بینیم. در نتیجه  آسمان شب باید روشن باشد. چرا اینطور نیست؟در واقع ، پاسخ بسیار عمیق تر از آن است که به نظر می رسد. در طی سالهای گذشته تلاش های زیادی برای توضیح معمای پارادوکس اولبرس انجام شده است. یک نسخه گرد و غبار بین ستاره ها و شاید بین کهکشان ها را درگیر کرده است. ایده این بود که گرد و غبار باعث جلوگیری از نور اجسام دور شده و آسمان را تاریک می کند.  در نهایت ، نوری که روی گرد و غبار می بارد آن را داغ می کند تا به اندازه منابع اصلی نورشان به اطراف پخش شود.

پاسخ پیشنهادی دیگر برای پارادوکس اولبرس این است که که تغییر رنگ قرمز عظیم کهکشانهای دوردست طولانی شدن طول موج نوری که به دلیل انبساط جهان ساطع می کنند نور را از محدوده مرئی به مادون قرمز نامرئی منتقل می کند. اما اگر این توضیح درست باشد ، نور ماورا بنفش کوتاهتر با طول موج نیز به محدوده مرئی منتقل می شود که این اتفاق نمی افتد. بهترین وضوح برای پارادوکس اولبرس در حال حاضر دارای دو بخش است. اول ، حتی اگر جهان ما بی نهایت بزرگ باشد ، بی نهایت قدیمی نیست. این نقطه بسیار حیاتی است زیرا نور با سرعت محدود (هرچند خیلی سریع!) با سرعت حدود 300000 کیلومتر در ثانیه حرکت می کند. چیزی را می توانیم ببینیم تنها پس از آنکه نوری که از آن ساطع می شود فرصت یافته تا به ما برسد.

هرچند که مسافت افزایش می یابد ، تاخیر زمانی نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال ، فضانوردان روی ماه به دلیل زمانی که سیگنال های رادیویی (که نوعی نور هستند) برای سفر رفت و برگشت بین زمین و ماه طول می کشد ، در ارتباط خود با  بخش کنترل ماموریت تأخیر زمانی 1.5 ثانیه ای را تجربه می کنند. اکثر ستاره شناسان اتفاق نظر دارند که جهان بین 10 تا 15 میلیارد سال قدمت دارد. و این بدان معنی است که حداکثر فاصله ای که می توانیم از آن نور دریافت کنیم بین 10 تا 15 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد. بنابراین حتی اگر کهکشانهای دورتر نیز وجود داشته باشند، هنوز نور آنها مجالی برای رسیدن به ما نخواهد داشت.

قسمت دوم پاسخ در این واقعیت نهفته است که ستاره ها و کهکشان ها بی نهایت عمر طولانی ندارند. در نهایت، آنها کم نور می شوند. این اثر را به لطف زمان کوتاهتر سفر نور، زودتر در کهکشانهای اطراف مشاهده خواهیم کرد. مجموع این تأثیرات این است که در هیچ زمان همه شرایط برای ساخت آسمانی روشن تحقق نیافته است. ما هرگز نمی توانیم نور را از ستارگان یا کهکشان ها در همه فاصله ها همزمان ببینیم. یا نور از دورترین اجسام هنوز به ما نرسیده است ، یا اگر رسیده باشد  پس زمان زیادی می بایست می گذشت تا همه چیز در اطراف تاریک به نظر برسند.

از طريق آندرومدا مگ
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.