جیمز واتسون که بود و چه کرد؟

ژنتیک دان و بیوفیزیکدان آمریکایی

جیمز واتسون که بود و چه کرد؟

جیمز واتسون، به طور کامل جیمز دیوی واتسون، (زاده ۶ آوریل ۱۹۲۸، شیکاگو، ایلینویز، ایالات متحده)، ژنتیک و بیوفیزیکدان آمریکایی که نقش مهمی در کشف ساختار مولکولی دی‌اکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA)، ماده‌ای که اساس وراثت برای این موفقیت او در سال 1962 جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی را به همراه فرانسیس کریک و موریس ویلکینز دریافت کرد. برای مطالعه کامل مقاله با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

واتسون زمانی که تنها 15 سال داشت در دانشگاه شیکاگو ثبت نام کرد و در سال 1947 فارغ التحصیل شد. از تحقیقات وی در مورد ویروس در دانشگاه ایندیانا (Ph.D., 1950) و آزمایش های اسوالد اوری، باکتری شناس آمریکایی متولد کانادا، که ثابت کرد DNA بر ارثی تأثیر می گذارد. واتسون متقاعد شد که این ژن تنها پس از دانستن چیزی در مورد مولکولهای اسید نوکلئیک قابل درک است. او دریافت که دانشمندانی که در آزمایشگاه کاوندیش در دانشگاه کمبریج کار می‌کنند، از الگوهای عکاسی ساخته شده توسط پرتوهای ایکس که از طریق کریستال‌های پروتئین عکس گرفته شده‌اند، برای مطالعه ساختار مولکول‌های پروتئین استفاده می‌کنند.

او پس از کار در دانشگاه کپنهاگ، جایی که برای اولین بار تصمیم به بررسی DNA گرفت، در آزمایشگاه کاوندیش تحقیق کرد (1951-1953). در آنجا واتسون تکنیک های پراش اشعه ایکس را آموخت و با کریک روی مشکل ساختار DNA کار کرد. در سال 1952 او ساختار پوشش پروتئینی احاطه کننده ویروس موزاییک تنباکو را تعیین کرد اما هیچ پیشرفت چشمگیری در زمینه DNA نداشت. ناگهان، در بهار 1953، واتسون دید که اجزای اصلی DNA – چهار باز آلی – باید به صورت جفت مشخص به هم مرتبط شوند. این کشف عامل کلیدی بود که واتسون و کریک را قادر ساخت تا مدل مولکولی DNA را فرموله کنند – یک مارپیچ دوتایی که می تواند به یک پلکان مارپیچ یا یک نردبان پیچ خورده تشبیه شود. مارپیچ دوگانه DNA از دو زنجیره قند فسفات در هم تنیده تشکیل شده است که جفت های باز مسطح پله های بین آنها را تشکیل می دهند. مدل واتسون و کریک همچنین نشان می‌دهد که چگونه مولکول DNA می‌تواند خود را تکثیر کند. بنابراین، مشخص شد که چگونه ژن ها، و در نهایت کروموزوم ها، خود را تکثیر می کنند. واتسون و کریک کشف دورانی خود را در دو مقاله در مجله بریتانیایی نیچر در آوریل تا می 1953 منتشر کردند. تحقیقات آنها به یکی از سؤالات اساسی در ژنتیک پاسخ داد.

واتسون متعاقباً در دانشگاه هاروارد (1955-1976) تدریس کرد و در آنجا به عنوان استاد زیست شناسی (1961-1976) خدمت کرد. او تحقیقاتی در مورد نقش اسیدهای نوکلئیک در سنتز پروتئین ها انجام داد. او در سال 1965 بیولوژی مولکولی ژن را منتشر کرد که یکی از پرکاربردترین متون زیست شناسی مدرن است. او بعداً مارپیچ دوگانه (1968) را نوشت، یک گزارش شخصی غیررسمی از کشف DNA و نقش افراد درگیر در آن، که بحث‌هایی را برانگیخت.

 

در سال 1968 واتسون رهبری آزمایشگاه زیست شناسی کمی در کلد اسپرینگ هاربر، لانگ آیلند، نیویورک را بر عهده گرفت و آن را به مرکز جهانی تحقیقات در زیست شناسی مولکولی تبدیل کرد. او تلاش های خود را بر روی تحقیقات سرطان متمرکز کرد. در سال 1981 داستان DNA او (نوشته شده با جان توز) منتشر شد. از سال 1988 تا 1992 در مؤسسه ملی بهداشت، واتسون به کارگردانی پروژه ژنوم انسانی، پروژه ای برای نقشه برداری و رمزگشایی همه ژن های کروموزوم های انسانی کمک کرد، اما در نهایت به دلیل ادعای تضاد منافع مربوط به سرمایه گذاری هایش در شرکت های بیوتکنولوژی خصوصی از سمت خود استعفا داد. .

 

در اوایل سال 2007 ژنوم خود واتسون توالی یابی شد و در اینترنت در دسترس عموم قرار گرفت. او دومین فردی در تاریخ بود که ژنوم شخصی را به طور کامل توالی یابی کرد. در اکتبر همان سال، او با ایراد بیانیه‌ای عمومی با اشاره به این ایده که هوش آفریقایی‌ها ممکن است مانند سایر مردم نباشد و اینکه تفاوت‌های فکری بین مردمانی که از لحاظ جغرافیایی از هم جدا شده‌اند ممکن است در طول زمان در نتیجه واگرایی ژنتیکی باشد و اظهارات واتسون بلافاصله به عنوان نژادپرستانه محکوم شد. اگرچه او این اتهام را رد کرد، اما از سمت خود در Cold Spring Harbor استعفا داد و کمتر از دو هفته بعد رسماً بازنشستگی خود را اعلام کرد. در ژانویه 2019، اداره کلد اسپرینگ هاربر او را از عناوین افتخاری که آزمایشگاه به او اعطا کرده بود، سلب کرد. این تصمیم پس از پخش مستند PBS American Masters: Decoding Watson گرفته شد که در آن واتسون اظهار داشت که دیدگاهش در مورد نژاد و هوش تغییر نکرده است.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.