الکساندر الکساندرویچ فریدمن که بود

ریاضیدان و فیزیکدان روسی

الکساندر الکساندرویچ فریدمن که بود

 

الکساندر فریدمن در 17 ژوئن 1888 در روسیه بدنیا آمد و در 16 سپتامبر 1925 نیز در گذشت او ریاضیدان و فیزیکدان روسی می باشد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه سن پترزبورگ در سال 1910، فریدمن به رصدخانه هواشناسی پاولوفسک پیوست و در طول جنگ جهانی اول، کارهای هواشناسی را برای ارتش روسیه انجام داد. برای مطالعه مقاله با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

پس از جنگ او تا زمان مرگش در سال 1925 در کنار کارکنان دانشگاه پرم (20-1918) و سپس در کارمندان رصدخانه اصلی فیزیکی و سایر موسسات بود.

در سال‌های 1922-1924 فریدمن از نظریه نسبیت عام اینشتین برای فرمول‌بندی ریاضیات یک جهان پویا (وابسته به زمان) استفاده کرد. (اینشتین و ریاضیدان هلندی ویلم دی سیتر قبلاً کیهان شناسی ایستا را مطالعه کرده بودند.) در مدل های فریدمن، میانگین چگالی جرم در تمام فضا ثابت است اما ممکن است با زمان با انبساط جهان تغییر کند. مدل‌های او که شامل هر سه حالت مثبت، منفی و انحنای صفر می‌شد، در توسعه کیهان‌شناسی مدرن بسیار مهم بودند. فریدمن همچنین زمان بازگشت به لحظه ای را محاسبه کرد که یک جهان در حال انبساط تنها یک نقطه بود و ده ها میلیارد سال به دست می آمد. اما مشخص نیست که او چقدر به این حدس و گمان اهمیت فیزیکی داشت. با این حال، ممکن است همچنان بخشی از ماقبل تاریخ نظریه انفجار بزرگ در نظر گرفته شود. فریدمن همچنین امکان یک جهان چرخه ای را در نظر گرفت. او در کار دیگرش از پایه گذاران علم هواشناسی دینامیک بود.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.