نوترینو چیست؟

ذرات ریز اتمی

نوترینو چیست؟

نوترینو چیست؟

نوترینو یک ذره ریز اتمی اولیه بدون بار الکتریکی می باشد و از خانواده ذراتی به نام لپتون هستند و تحت نیروی قوی قرار ندارند در عوض نوترینوها تحت تاثیر یک نیروی ضعیف قرار دارند که باعث واپاشی هسته ای می شود.برای مطالعه کامل مقاله تا انتها با مجله علمی آندرومدا مگ همراه باشید.

سه نوع نوترینو وجود دارد که هر کدام با یک لپتون که آن هم دارای بار است مرتبط است و به نام های الکترون و میون و تاو می باشد هر نوع نوترینو دارای یک پادماده می باشد که آنتی نوترینو نام دارد. اصطلاح نوترینو گاهی به معنای عام به نوترینو و پاد ذره اشاره می کند.

نوترینو ها به دلیل ضعفی که در فعل و  انفعلات نسبت به ماده دارند به مدت 20 سال شناسایی نگردیده اند و از آنجا که دارای بار الکتریکی نیستند فشار نیروی الکترو مغناطیسی را نیز تجربه نمیکنند و بنابراین باعث یونیزاسیون ماده نمی شوند و اینکه آنها فقط از طریق تعامل های بسیار ضعیف نیرو های ضعیف با ماده واکنش نشان میدهند  بنابراین نوترینوها نافذ ترین ذرات ریز اتمی هستند که قادرند بدون ایجاد هیچ واکنشی از تعداد زیادی اتم عبور کنند.

تمامی انواع نوترینوها دارای جرمهای بسیارکوچکتری نسبت به ذرات باردار کناری خودشان هستند همچنین یک سری آزمایشات نشان میدهد که جرم الکترون نوترینو باید کمتر از 0.002 درصد جرم الکترون و مجموع جرم سه نوترینو باید کمتر از 0.48 الکترون ولت باشد البته سالها نیز به نظر می رسید که جرم نوترینوها صفر هست ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای این موضوع وجود نداشت البته یک سری مطالعات نشان داده که نوترینو هایی که در اثر فعل و انفعالات پرتوهای کیهانی در جو زمین تولید می شوند نشان میدهد که نوترینوها دارای جرم هستند ولی برای درک بیشتر این موضوع باید آزمایش های بیشتری هم انجام گیرد.

از طريق آندرومدا مگ
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.