مقناد ساها که بود و چه کرد؟

اخترشناس هندی

مقناد ساها که بود و چه کرد؟

مقناد ساها (متولد 6 اکتبر 1893، سئوراتالی، نزدیک داکا، هند – درگذشت 16 فوریه 1956، دهلی نو)، اخترفیزیکدان هندی به دلیل توسعه معادله یونیزاسیون حرارتی خود در سال 1920 محبوبیت پیدا کرد که این نظریه توسط اخترفیزیکدان بریتانیایی ادوارد آ. میلن  توسعه یافته بود.در تمام کارهای مربوط به جو ستارگان بنیادی نیز این امر نهادینه شده است. برای خواندن ادامه مقاله با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

این معادله به طور گسترده ای برای تفسیر طیف های ستاره ای، که مشخصه ترکیب شیمیایی منبع نور هستند، اعمال شده است. معادله ساها ترکیب و ظاهر طیف را با دمای منبع نور مرتبط می‌کند و بنابراین می‌تواند برای تعیین دمای ستاره یا فراوانی نسبی عناصر شیمیایی مورد بررسی قرار گیرد.

ساها در سال 1923 استاد فیزیک در دانشگاه الله آباد شد و در سال 1927 به عضویت انجمن سلطنتی انتخاب شد. او در سال 1938 به دانشگاه کلکته رفت و در آنجا در ایجاد مؤسسه فیزیک هسته ای کلکته نقش داشت و مدیریت افتخاری نیز به او اهدا شد.

در سالهای پایانی زندگی ساها، او به طور فزاینده ای توجه خود را به روابط اجتماعی علم معطوف کرد و در سال 1935 مجله صریح علم و فرهنگ را تأسیس کرد. در سال 1951 او به عنوان نماینده مستقل به عضویت پارلمان هند انتخاب شد. او رساله ای درباره گرما (ویرایش چهارم، 1958) و رساله ای در مورد فیزیک مدرن (1934) را با هم نوشت. یکی از مهمترین مقالات او “یونیزاسیون در کروموسفر خورشیدی” است که او در سال 1920 آن را به چا رساند.

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.