بیوگرافی اراتوستن ریاضی دان یونان باستان

اراتوستن را بیشتر بشناسیم

بیوگرافی اراتوستن ریاضی دان یونان باستان

بیوگرافی اراتوستن ریاضی دان یونان باستان

در بیوگرافی اراتوستن به صورت کامل با این شخص که در زمینه های نجوم، جغرافیا، موسیقی و شعر فعالیت داشت آشنا خواهید شد و اکتشاف هایش بررسی می شود.برای آشنایی کامل با اراتوستن تا انتهای مقاله بیوگرافی اراتوستن با مجله علمی آندرومدا مگ همراه باشید.

اراتوستن ریاضی دانی از یونان باستان بود. وی همچنین در زمینه های نجوم، جغرافیا، موسیقی و شعر فعالیت داشت. اراتوستن بیشتر فعالیت خود را در کتابخانه مشهور  اسکندریه گذراند. بهترین موفقیت ریاضی وی اولین محاسبه محیط دقیق زمین است. او نقشه بهتری از جهان را تهیه کرد و همچنین روشی را برای کشف اعداد اول ایجاد کرد که امروزه به عنوان غربال اراتوستن شناخته می شود.

سالهای اولیه اراتوستن

تنها شواهدی جزئی در مورد زندگی اراتوستن باقی مانده است، اما به طور کلی پذیرفته شده است که وی در حدود سال 276 قبل از میلاد در شهر سیرنه، در لیبی به دنیا آمد. پدرش، آگلاوس، وی را ترغیب به تحصیل در اسکندریه کرد، که در آن زمان بزرگترین مرکز یادگیری در شمال آفریقا بود.

وی توسط مربی بزرگ دستور زبان، كالیماخوس تدریس شد و یادگیری فلسفه را از جمله آریستون مكتب رواقی و آرسیسیلاوس آكادمیسین آغاز كرد.توانایی های او توسط پادشاه بطلمیوس سوم اورژیتس مورد توجه قرار گرفت و به اراتوستن دستورا داد تا در شهر ادامه کارش را دنبال نماید، و هیچ کس را به جای کالیماخوس به عنوان رئیس کتابخانه در کتابخانه بزرگ جایگزین نکرد.

وی با تولید آثاری در موضوعات بسیار متنوع ، به سرعت به عنوان یکی از فرهیخته ترین دانشمندان در اسکندریه شناخته شد. وی به طور موثر جغرافیا را به عنوان یک رشته علمی اختراع کرد و نقشه ای تولید کرد که برای اولین بار هم مدار  زمین و هم نصف النهار را نشان می داد.

برخی از منتقدان او تمسخر می کردند که او وقت خود را صرف بسیاری از موضوعات کرده است و نمی تواند در هیچ یک از رشته های خود به جایی برسد، و به او لقب مسخره “بتا”را دادند. وی دو کتاب ریاضی نوشت ، گرچه این کتاب ها از دوران باستان گم شده اند. از سخنان برخی از معاصران وی به نظر می رسد که آنها به ماهیت وسایل و مکان ها پرداخته اند.

اکتشافات و اندازه گیری ها

اراتوستن امروزه بیشتر با “غربال ” شناخته می شود ،که این  روشی برای جداسازی اعداد اول است . وی اشاره کرد که با توجه به شبکه ای از اعداد ، ابتدا می توان تمام مضربهای دو ، سپس همه مضربهای سه و غیره را از طریق اعداد اول شناخته شده “غرال کرد”. در نهایت ، تنها شماره های باقیمانده که توسط یکی از این فیلترها برداشته نشده است ، خود عدد اول هستند.

وی همچنین یک ماشین ساده ساخت که بعداً توسط اوتوسیوس و پاپوس تولید شد تا نظریه دو تناسب متوسط را نشان دهد. سه کتاب دیگر که در مجموع به عنوان جغرافیکا شناخته می شدند ، اغلب به عنوان مبانی جغرافیای ریاضی شناخته شده اند.

چشمگیرترین دستاورد اراتوستن اندازه گیری دقیق اوضاع و احوال سیاره بود. ایده محاسبه پس از آن به ذهن او خطور کرد که به او گفتند یک چاه خاص در  اسوان در انقلاب انقلاب تابستانی تا انتها روشن شده است ، در حالی که این پدیده در اسکندریه رخ نداده است.

او فهمید که می تواند از فاصله شناخته شده بین دو شهر برای بدست آوردن محیط “دایره” که روی آن قرار گرفته اند استفاده کند. رقم نهایی وی از 252،000 استادیا دقیقاً دقیق ترین اندازه گیری نوع آن تا آن تاریخ و صدها سال پس از آن را نشان می دهد.

آثار دیگر و اواخر زندگی اراتوستن

همانطور که در تفسیرهای تئون گزارش شد ، بطلمیوس تحت تأثیر شاهکارهای ریاضیات اراتوستن قرار گرفت. ریاضیدانی که سپس توجه خود را به نجوم و شعر معطوف کرد، و این دو را در کاری به نام هرمس ادغام کرد که وضعیت افسانه ای او تا حدی به نگاه او به آسمان ها نشان داد

در ادامه این شعر شرح تاریخی از ستاره های ثابت ارائه داد. شعر دیگر اراتوستن ، اریگون ، اکنون برای رمزگشایی کاملاًواکاوی شده است اما این احتمال وجود دارد که در اصل بخشی از هرمس را تشکیل داده باشد. قطعه دیگری به نام کاتاستریسمی  تا به امروز باقی مانده است. این یک اثر منثور است که داستان برخی از ستاره های برجسته تر را روایت می کند.

اراتوستن همچنین در زمینه گاهشماری علمی پیشگام بود. او با شروع فتح تروا ، تلاش کرد تا تاریخ وقایع مهم سیاسی و ادبی را مشخص کند. در همین حال ، او رساله ای طولانی در مورد “کمدی قدیمی” نوشت که در آن تجهیزات تئاتر و تمرینات با جزئیات قابل توجهی شرح داده شده است ، و همچنین خروجی نتایج بدست آمده  شاعران اصلی طنز را مرور کرده است.

مرگ و میراث اراتوستن

مشهور است که اراتوستن پس از اینکه فهمید  کاملا نابینا شده است، در حدود سال 195 پیش از میلاد در اسکندریه درگذشت. گفته می شود که وی عمداً خود را از گرسنگی کشته است تا از احتمال زندگی سالهای آخر خود در تاریکی فرار کند.

از طريق آندرومدا مگ
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.