چرا گروه های خونی متفاوتی داریم؟

موضوعی زیستی ولی مهم

چرا گروه های خونی متفاوتی داریم؟

نوع خونی که در رگ های شما جریان می یابد احتمالاً با خون دوستان و شاید حتی خانواده شما متفاوت است. دانستن گروه خون شما برای انتقال خون و سایر اهداف پزشکی مهم است، که این سوال را ایجاد می کند: چرا انسان ها گروه های خونی متفاوتی دارند؟ برای مطالعه کامل مقاله با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

چهار گروه خونی اصلی وجود دارد: A، B، AB و O. هر کدام با آن آنتی ژن هایی در سطح گلبول های قرمز وجود دارند. خون گروه A دارای آنتی ژن A روی گلبول های قرمز، B دارای آنتی ژن B، AB هر دو و O هیچ کدام را ندارد.

دکتر کلودیا کوهن، مدیر پزشکی بانک خون دانشگاه مینه‌سوتا، می‌گوید: «داده‌ها به‌شدت نشان می‌دهند که دلیل اصلی داشتن گروه‌های خونی متفاوت مالاریا است. “اگر نقشه ای از محل انگل مالاریا و گروه خونی O را روی هم قرار دهید، به طرز قابل توجهی مشابه است.”

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری مالاریا تعداد مرگ و میر بالایی دارد و در سال 2020 باعث مرگ 627000 نفر در سراسر جهان شده است. در افرادی که حامل انگل عامل مالاریا هستند، گلبول‌های قرمز آلوده در رگ‌های خونی کوچک انباشته می‌شوند و خون و اکسیژنی که از آن به مغز منتقل می‌شود را مسدود می‌کنند. اما افراد دارای گروه خونی O محافظت قابل توجهی در برابر مالاریا دارند. برای مثال، مطالعه‌ای در سال 2007 در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences نشان داد که احتمال ابتلا به مالاریا در افراد دارای گروه خونی O 66 درصد کمتر از افراد دارای گروه‌های خونی دیگر است.

این حداقل تا حدی به این دلیل است که انگل مالاریا باعث می‌شود گلبول‌های قرمز آلوده پروتئینی به نام RIFIN را بر روی سطح خود بیان کنند که مانند چسبی عمل می‌کند که باعث می‌شود گلبول‌های قرمز غیرعفونی در اطراف یک گلبول قرمز آلوده جمع شوند. اما بر اساس مطالعه‌ای در سال 2015 در مجله Nature Medicine، در حالی که RIFIN به شدت به سطح گلبول‌های قرمز نوع A متصل می‌شود، به گلبول‌های قرمز نوع O ضعیف می‌پیوندد.

با این حال، گروه خونی تنها جنبه ای از خون افراد نیست که بر خطر مالاریا تأثیر می گذارد. Cohn به Live Science گفت: علاوه بر آنهایی که باعث ایجاد چهار گروه خونی اصلی می شوند، 15 نوع آنتی ژن دیگر نیز وجود دارد که می توانند در سطح گلبول های قرمز وجود داشته باشند. یکی از آنها گروه دافی نام دارد. افرادی که فاقد آنتی ژن دافی هستند به یکی از دو انگل اصلی مالاریا نسبتاً مقاوم هستند. بر اساس پروژه اطلس مالاریا، منفی بودن دافی در سرتاسر کشورهای جنوب صحرای آفریقا، جایی که مالاریا برجسته ترین است، رایج است، اما به ندرت در سایر نقاط جهان دیده می شود.

شواهد زیادی وجود دارد که چرا جمعیت‌هایی که در مناطق مستعد مالاریا تکامل یافته‌اند دارای گروه خونی O هستند، اما کمتر مشخص است که چرا خون نوع A، B و AB را می‌توان به نسبت بالا در جاهای دیگر یافت. برخی از دانشمندان به ارتباط بیماری بین گروه های خونی مختلف اشاره می کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2021 در مجله BioMed Research International نشان داد که افراد دارای گروه خونی O بیشتر در معرض ابتلا به وبا، طاعون، سل و اوریون هستند. سایر گروه های خونی بیشتر به بیماری های دیگر مبتلا می شوند. به عنوان مثال، افراد دارای گروه خونی AB بیشتر در معرض ابتلا به آبله و عفونت های سالمونلا و E. coli هستند.

کوهن این ارتباط ها را قانع کننده نمی داند، به ویژه نه به عنوان دلیلی بالقوه برای اینکه چرا انسان ها گروه های خونی متفاوتی دارند. این مطالعات رابطه علی بین گروه خونی و شیوع این بیماری ها را ثابت نکرد. پیوندها ممکن است به دلیل عوامل دیگری باشد. به این ترتیب، آنها در واقع شواهدی از گروه های خونی که باعث محافظت یا حساسیت به بیماری ها می شود، پیدا نمی کنند. او گفت: «مالاریا تنها موردی است که به نظر می رسد واقعاً خود را نشان می دهد.

همچنین مشخص نیست که چرا اکثر مردم پروتئینی به نام فاکتور رزوس (Rh) روی سطح سلول‌های خون خود دارند که آنها را Rh مثبت می‌کند، اگرچه حدود 15 درصد از قفقازی‌ها، 8 درصد از سیاه‌پوستان و 1 درصد از آسیایی‌ها فاقد این پروتئین هستند. پروتئین، آنها را Rh منفی می کند. (این چیزی است که + و – که پس از گروه های خونی نشان می دهد، به عنوان مثال A+ یا B-.) در یک مطالعه در سال 2012 که در مجله Human Genetics منتشر شد، محققان بررسی کردند که آیا Rh منفی بودن مزیتی برای حفظ این تنوع ژنتیکی وجود دارد یا خیر. در اطراف، علیرغم اینکه گاهی اوقات باعث بیماری رزوس می شود – وضعیتی که در آن آنتی بادی های یک فرد باردار به سلول های خونی نوزادشان حمله می کند. با این حال، آنها نتوانستند یکی را پیدا کنند، بنابراین به این نتیجه رسیدند که یا این مزیت در گذشته تکاملی وجود داشته و دیگر وجود ندارد، یا انسان ها به دلیل شانس تصادفی آن دو نوع Rh را دارند.

 

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.