استیون هاوکینگ چه کسی می باشد؟

فیزیکدانی اصیل

استیون هاوکینگ چه کسی می باشد؟

 

استیون هاوکینگ که نام کاملش استیون ویلیام هاوکینگ است در 8 ژانویه 1942 در انگلستان بدنیا آمد و در 14 مارس 2018 در گذشت. او یک فیزیکدان نظری می باشد که نظریه انفجار سیاهچاله ها بر اساس نظریه نسبیت و مکانیک کوانتومی را ارائه داده است. برای خواندن ادامه مقاله با مجله علمی آندرومدامگ همراه باشید.

همچنین استیون هاوکینگ تکنیکی ها فضا زمانی را نیز بررسی نموده است.

هاوکینگ در دانشگاه آکسفورد در رشته فیزیک تحصیل کرد. همچنین او به عنوان محقق کمبریج نیز انتخاب گردیده است. در اوایل دهه 1960 نیز او به یک بیماری عصبی مبتلا شده که باعث شد تا  آخر عمر ناتوان شود.

هاوکینگ عمدتاً در زمینه نسبیت عام و به ویژه در زمینه فیزیک سیاهچاله ها کار می کرد. در سال 1971، او اطلاعاتی ارائه داد که پس از انفجار بزرگ، اجرام متعددی با جرمی بالغ بر یک میلیارد تن تشکیل شده اند، اما تنها فضای یک پروتون را اشغال کنند. این اجرام که سیاهچاله‌های کوچک نامیده می‌شوند، از این نظر منحصر به فرد هستند که جرم و گرانش بسیار زیادشان مستلزم این است که قوانین نسبیت بر آن‌ها حکمرانی کند، در حالی که اندازه کوچک آنها مستلزم این است که قوانین مکانیک کوانتومی نیز در مورد آنها اعمال شود. در سال 1974 هاوکینگ پیشنهاد کرد که طبق پیش‌بینی‌های نظریه کوانتومی، سیاهچاله‌ها ذرات زیر اتمی را منتشر می‌کنند تا انرژی خود را تمام کنند و در نهایت منفجر شوند. کار هاوکینگ به شدت تلاش‌هایی را برای تشریح نظری ویژگی‌های سیاه‌چاله‌ها، اجرامی که قبلاً تصور می‌شد در مورد آنها چیزی نمی‌توان دانست، تحریک کرد. کار او همچنین مهم بود زیرا رابطه این خواص را با قوانین ترمودینامیک کلاسیک و مکانیک کوانتومی نشان داد.

کمک های هاوکینگ به فیزیک افتخارات استثنایی بسیاری را برای او به ارمغان آورد. در سال 1974 انجمن سلطنتی او را به عنوان یکی از جوانترین اعضای خود انتخاب کرد. او در سال 1977 استاد فیزیک گرانشی در کمبریج شد و در سال 1979 به سمت استادی ریاضیات لوکاسی در کمبریج منصوب شد، پستی که زمانی ایزاک نیوتون آن را برعهده داشت. هاوکینگ در سال 1982 به عنوان فرمانده نشان امپراتوری بریتانیا (CBE) و در سال 1989 به عنوان همراه افتخار انتخاب شد. او همچنین مدال کاپلی را از انجمن سلطنتی در سال 2006 و مدال آزادی ریاست جمهوری ایالات متحده را در سال 2009 دریافت کرد. در سال 2008 او کرسی پژوهشی بازدیدکننده در موسسه فیزیک نظری Perimeter در واترلو، انتاریو، کانادا را پذیرفت.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.